HEMOROIDY - SKLEROTERAPIA ŻYLAKÓW KOŃCZYN DOLNYCH I HEMOROIDÓW. LASER EVLT. CHIRURGIA OGÓLNA LEK ZBIGNIEW JANKUN

Przejdź do treści

Menu główne:

HEMOROIDY

INFORMACJA O ZABIEGU SKLEROTERAPII HEMOROIDÓW

Skleroterapia to metoda małoinwazyjna, nie wymaga pobytu w szpitalu i znieczulenia, trwa kilka minut .Skuteczność jest wysoka i wynosi do 90%.
Do tego zabiegu kwalifikują się guzki w I , II oraz czasami III stopniu.
Ta metoda leczenia choroby hemoroidalnej, polega na precyzyjnym ostrzykiwaniu zmienionych chorobowo żylaków wewnętrznych odbytu spienionym 3% roztworem Aethoxysklerolu co powoduje zmniejszenie się i umocowanie hemoroidów do ściany odbytnicy.
Dzięki zastosowaniu specjalistycznego videoanoskopu w trakcie zabiegu obraz pola operacyjnego widoczny jest w powiększeniu na monitorze co zwiększa bezpieczeństwo i skuteczność terapii.
Zabieg nie wymaga znieczulenia, jest bezbolesny. Po zabiegu pacjent może normalnie funkcjonować. Czasami występujący nieznaczny dyskomfort ustępuje po dwóch tygodniach.
Krwawienie, które jest powodem zgłoszenia się pacjenta do lekarza, po skleroterapii całkowicie ustaje. Dla osiągnięcia trwałego efektu niekiedy zabieg wymaga powtórzenia.
W dostępnej literaturze można odnaleźć badania określające na 89,9% ilość pacjentów ze znaczną poprawą lub wyleczeniem, bez istotnych różnic pomiędzy jedyną a powtarzanymi sesjami skleroterapii.
Pomimo, że skleroterapia to metoda ingerująca jedynie w minimalnym stopniu,jednak nie jest pozbawiona możliwości powikłań. Ból zgłasza od 12% do 70% pacjentów. Opisywano również impotencję, zatrzymanie moczu i powstanie ropnia. Co do nawrotów to podaje się, że do 30% chorych po 4 latach, od początkowo pomyślnej skleroterapii, ma nawrót objawów choroby hemoroidalnej.
Przeciwwskazaniem do zabiegu jest uczulenie na Aetoxysklerol, ciąża, stan zapalny okolicy odbytu i odbytnicy oraz przyjmowanie doustnych antykoagulantów.
Przygotowanie do zabiegu:
Lewatywa w przeddzień zabiegu, druga w dniu badania.


INNE METODY :
Zakładanie gumowych opasek sposobem Barrona.
Metoda polega na zakładaniu specjalnych gumowych zacisków na sploty hemoroidalne co powoduje ich obumieranie. Zabieg nie wymaga znieczulenia. Wskazania i przeciwwskazania podobnie jak powyżej.W zleżności od stopnia zaawansowania choroby może być konieczność powtórzenia zabiegu. Skuteczność oceniana jest na 80-90%.
 
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego